Hodowla

Hodowla koni prowadzona jest  w dwóch kierunkach: konia angloarabskiego – pochodzenia francuskiego w oparciu o 12 klaczy oraz polskiego konia szlachetnego półkrwi na bazie 12 klaczy matek. Konie angloarabskie naszej hodowli rejestrowane są w księdze koni rasy małopolskiej. Hodowla AA prowadzona jest w 4 rodzinach żeńskich wywodzących się od klaczy importowanych z Francji w 1947 roku. Są to: Atalante *AA*1944, Rossette AA 1939, Sirote AA 1940, Saute AA 1940, Stulane oo 1942, Valenciennes AA 1943.

Program hodowlany realizowany przez Stadninę od kilkunastu lat, pozwala przypuszczać, że zasoby genetyczne będą należycie chronione i udoskonalane przez użycie w szerszym zakresie bardzo cennych ogierów zakupionych we Francji, jak i nasienia mrożonego ogierów z wysokim ISO, miedzy innymi og. Fusain Du Defey'aa. W rodowodach klaczy występują już cenione ze względu na użytkowość ogiery Jalienny, Veloce De Favi.

Ważnym elementem pracy hodowlanej są próby dzielności na torze wyścigowym, gdzie konie sprawdzają się w wyścigach płaskich, płotowych i przeszkodowych. Wśród koni wygrywających prestiżowe gonitwy na Torach Wyścigów konnych Partynice we Wrocławiu dużą część stanowią konie hodowli Stadniny Koni "Ochaby".
Dorobek Stadniny to 27 derbistów i derbistek oraz 12 oaksistek. Wśród wyróżniających się koni na największą uwagę zasługuje klacz Arabella xxoo (CrossXX - Ataxxoo), która wygrała derby w 1975 roku i Oaks półkrwi. Startowała 6 razy i wszystkie 6 wyścigów wygrała, miedzy innymi Próbną, Stubna i Oaks. Od roku 1975 Oaks Półkrwi nazwano jej imieniem. Równolegle do sukcesów wyścigowych ochabskie konie zaczęły pojawiać się w sporcie wyczynowym, głównie w WKKW. W światowym rankingu hodowców obliczonym przez WBFSH (World Breeding Federation for Sport Horses - Światowa Federacja Hodowców Koni Sportowych) za sezon 2002-2003 w konkurencji WKKW Stadnina Koni "Ochaby" znalazła się na 9 miejscu, dzięki tak znakomitym koniom jak: Dębol xo, Szaleniec xo, Dekalog xo, Grylaż xo, Szal xxoo, Gregory xo, Datsun xo, Gril xo, Gon xo, Wabik xo, Szaman xo. Na arenie międzynarodowej piękną wizytówkę Stadniny stanowią takie konie jak:
  • Szaleniec sp - w barwach Czech,
  • Datsun xo - który 1996 roku zdobył mistrzostwo Włoch w kategorii Juniorów,
  • Grot xo - w 1990 roku mistrz Wielkiej Brytanii, również w kategorii Juniorów.
Należy dodać, że ogier Dekalog xo znalazł się w ekipie olimpijskiej Ateny 2004. Od 1993 roku Stadnina Koni "Ochaby", obok hodowli podstawowej koni angloarabskich pochodzenia francuskiego wprowadziła drugi kierunek hodowlany. Rozpoczęto hodowlę nowoczesnego konia sportowego na bazie klaczy angloarabskich, łączonych z ogierami najlepszych linii koni sportowych. Użyto następujące ogiery:
  • hanowerskie (Colorado, Robin II Z, ),
  • holsztyńskie (Lando, Leandro) i selle francais (Kissovo, Prince de Incoville, Quidam de Reval, Tenor de la Cour).
Wybór tej ostatniej rasy okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Ogier Graf Quidam sp (po Quidam de Ravel sf) jest chlubą swoich hodowców i może poszczycić się m.in. dwukrotnym udziałem w Mistrzostwach Świata Młodych Koni, dwukrotnym udziałem w Mistrzostwach Europy Juniorów, Mistrzostwem Polski Juniorów, dwukrotnie I miejscem i dwukrotnie II miejscem w Mistrzostwach Polski Młodych Koni.

Ostatnio w galerii

facebook